• image

Denetlenen işletmeler için yasal süreç başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekipleri, başkentte 45'i üretim, 153'ü satış ve toplu tüketim yeri olmak üzere toplam 198 işletmede denetim yaptı.

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beykaya ve beraberindeki 15 kişilik ekip, Ankara'da zincir market, pastane ve restoranları denetledi.

Denetimler sonucunda 184 işletmenin mevzuatlara uygun şekilde faaliyet gösterdiği belirlenirken, 11 işletmeye asgari teknik ve hijyenik şartlarda tespit edilen eksiklikler için süre verildi.

Mevzuatta belirlenen genel ve özel hijyen kurallarına aykırı faaliyet göstermesi sebebiyle 2 işletmeye ve kayıt belgesi olmadan faaliyet göstermesi nedeniyle de 1 işletmeye yönelik yasal süreç başlatıldı.

Denetimler kapsamında toplamda 14 işletmede olumsuzluk tespit edildi.

Öte yandan, denetimlerde şüphe duyulan işletmelerden 21 numune alındı ve mevzuata uygunluğu kontrol edilmek üzere ilgili laboratuvar müdürlüklerine gönderildi.

Denetimler çerçevesinde olumsuzluk tespit edilen işletmelere toplam 7 bin 346 lira idari para cezası uygulandı.

"Çiftlikten sofraya denetim"

Beykaya, Türkiye'nin 81 ilinde üretim, satış ve toplu tüketim yeri olmak üzere toplam 672 bin işletmeye yönelik denetim faaliyeti yürüttüklerini bildirdi.

Acil ilaçlama hizmeti almak için bilgilerinizi doldurun, hemen yardımcı olalım..

Webonda Interactive Media Beyaz Logo