• image

Sakarya'da kaç işletmeye gıda denetimi yapıldı?

Sakarya Valiliği, şehirdeki bazı işletmelerin et ürünlerinde at eti bulunmasıyla ilgili son yıllarda yapılan gıda denetimleri hakkında detaylı açıklama yaptı 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ürünlerinde tağşiş ve taklit yapan firmaların listesini geçen hafta açıklamıştı. 
İlimizdeki bazı işletmelerin et ürünlerinde at etine rastlandığı ortaya çıkmıştı. Bir haftadır kamuoyunu meşgul eden gıda deneyimi tartışmalarıyla ilgili Sakarya Valiliği bir açıklama yayımladı. Valiliğin talimatı üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce hazırlanan bilgi notunda ilimizde son yıllarda yapılan gıda denetimleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verildi. 
Valilik açıklamasının ilgili bölümü şu şekilde: 
Kamuoyu ile paylaşılan liste 2017-2019 yılları arasını kapsamakta olup söz konusu listede Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerince tespit edilen 14 adet et ürünü ile 1 adet süt ürünü bulunmaktadır. Yapılan tespitlere istinaden kamuoyu ile paylaşılan söz konusu firmalar hakkında 5996 sayılı kanun kapsamında yasal işlem uygulanmış, ayrıca at eti tespit edilen altı ürünle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
İl Müdürlüğümüzce yürütülen gıda denetim ve kontrol hizmetlerinin amacı; tüketici sağlığının korunması ve tüketiciye güvenli gıda arzının sağlanmasıdır. Bu kapsamda Müdürlüğümüzce 2017 yılında 11 bin 107 denetim 2018 yılında 14 bin 745 denetim ve 2019 yılı Ekim ayı itibari ile 14 bin 207 denetim yapılmış olup, İlimiz Türkiye genelinde 81 il içerisinde en çok denetim yapan iller arasında 13. sırada yer almaktadır.  Söz konusu denetimler sırasında 2017 yılında 564 numune, 2018 yılında 732 numune ve 2019 yılı Ekim ayı itibari ile 335 numune alınmış olup yine ilimiz Türkiye genelinde en çok numune alan iller arasında 15. sırada yer almaktadır.”

Acil ilaçlama hizmeti almak için bilgilerinizi doldurun, hemen yardımcı olalım..

Webonda Interactive Media Beyaz Logo