• image

2019 yılında gıda üreten iş yerlerine denetim

İl Müdürlüğü tarafında 18 bin 307 işletme incelendi. Yapılan denetimlerde, üretilen ürünlerin mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 440 adet numune alındı,, yapılan analizler sonucunda 31 numunenin Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı tespit edildi.

Gerek analiz sonuçları,  gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 250 gıda işletmesine  toplam 1 milyon 463 bin 628 TL idari para cezası uyguladı ve 16 işletme faaliyetten men edildi.Ayrıca 4 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Yine yapılan denetimlerde, izinsiz üretildiği, bozulduğu veya son kullanma tarihinin geçtiği tespit edilen muhtelif gıda ürünleri kontrol görevlilerinin gözetiminde imha edildi.

Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımızın  sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesini sağlamak amacıyla denetimlerimiz aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Tüm bu denetimlerin yanında resmi otoritenin dışında en iyi denetçiler olan tüketicilerin açıkta satılan, menşei belli olmayan, etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, görülen olumsuzlukları Bakanlığımızın Alo 174 Gıda Hattına ihbar etmeleri gıda güvenliğinin sağlanmasında önem arz etmektedir" denildi.

Acil ilaçlama hizmeti almak için bilgilerinizi doldurun, hemen yardımcı olalım..

Webonda Interactive Media Beyaz Logo