Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böceği ilaçlama yaptırmadan önce bu haşere hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmamız gerekir. Hamam böceğini daha yakından tanıdığımızda neden profesyonel yardım alınmasının gerektiğini çok daha iyi kavrayabiliriz.

Hamam böceği ilaçlama yapan firmaların mutlaka profesyonel olması gerekir denilmesinin nedeni ise eşsiz özelliklere sahip bir haşere türü olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin öldükleri anda bile yumurta bırakabilmek bu böcekleri eşsiz yapan özelliklerinden sadece bir tanesidir. Her hangi bir yiyecek tüketmeden otuz gün, su içmeden ise tam sekiz gün yaşamlarını devam ettirebilirler. Hamam böceğinin kafasını kopardığınızda bile bir hafta yaşayabilmeleri ise insanların akıl sınırlarını zorlamaktadır. İnanılmaz hızlı hareket edebilmeleri ve yumurtalarının içinde bulunduğu kapsüllerin en güçlü radyasyonlardan dahi etkilenmemesi yine onları eşsiz kılan diğer bir özellikleridir.

Bu haşereler siyah, koyu kahve, kızıl gibi değişik renklere sahiptirler ve boyları türlerine yaşamlarını sürdükleri alanlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Eklembacaklı haşereler arasında incelenirler ve oldukça hızlı üreyebilen bir haşere gurubu üyesidir. Ortalama boylarının 0.5 cm den başlayarak 3 cm’e kadar ulaştıkları gözlemlenmiştir. Hamam böcekleri en aktif olarak gece saatlerinde gözlemlenirler. Gündüz saatlerini ise genelde dinlenerek geçirirler.

HAMAM BÖCEĞİNDE ÜREME

Hamam böceği içerisinde yumurtaların bulunduğu kapsüller bırakarak üreyen bir haşere türüdür. Bu kapsüllerin içerisinde ortalama olarak 35 ile 40 arası hamam böceği yumurtası bulunur. Haşerenin yumurta içerisinde çıkma süreleri ortalama yirmi bir gündür ve bir hamam böceği yıl içerisinde sekiz ile on kez yumurtlayabilir.
Bu böcekler nemli ve sıcak olan alanlarda yaşamayı tercih ederler. Uygun olan hava ve ısı koşullarının oluştuğu her türlü alanda ve yılın her mevsiminde üreyebilmektedirler.

Etkin ve kalıcı çözüme ulaşabilmek için ilk hamam böceği ilaçlama yaptırdıktan yirmi bir gün sonra kapsülden çıkacak olan yavru hamam böcekleri için ikinci ilaçlamanın yapılması gerekmektedir. Hatalı ilaç kullanılmaması çok önemlidir. Çünkü hamam böceği ilaca karşı çok hızlı bağışıklık kazanabilmektedir. Tüm bu sebepleri göz önüne aldığımız takdirde hamam böceği ilaçlama yaptırırken profesyonel firmalarla çalışmanın önemini daha iyi anlayabiliriz.

Hamam böcekleri ebatları, renkleri ve yaşam alanları göz önüne alınarak farklı türlere ayrılmışlardır. Günümüzde en çok bilinen hamam böceği türlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Alman Hamam Böceği ( kalorifer böceği )

Bu haşere halk arasında kalorifer böceği olarak bilinir. Alman hamam böceği açık kahverengi bir renge sahiptir ve ön göğüs bölgelerinde taşıdıkları iki adet koyu bant sayesinde diğer hamam böceklerinden ayırabiliriz. Boyları on ile on iki milimetre arasındadır. Ayrıca çok hızlı hareket ederler. Alman hamam böceği türü gezindikleri alandaki her türlü gıdayı kağıt da buna dahil yiyebilirler. Çok çeşitli mikropların yayılmasında aktif rol oynarlar. Evlerimizde genellikle mutfak ve banyolarda sıklıkla görülürler. Kazan dairesi, depo, kiler, bodrum altı gibi yerlerde yoğun olarak ürerler. Bu böcekler gıda zehirlenmelerine ayrıca verem, hepatit gibi çeşitli hastalıklara ait mikropları taşırlar ve dışkı ve kusmuk yolu ile insanlara bulaştırırlar. Alman hamam böceği ilaçlama sorunlarınız hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam böceğinin boyu ortalama iki ile üç cm arasındadır. Kanatlı ve kızılımsı bir renge sahip bilinen en büyük hamam böceği türüdür. Amerikan hamam böcekleri insanların yediği ya da yemediği kâğıt poşet v.b her şeyi yiyebilirler. Ortalama olarak on beş ay ömre sahiptirler. Nemli, tozlu ve sıcak mekânları tercih ederler. Evlerde en çok bodrum kiler gıda ya da stok malzeme depolarında bu haşere türüne daha fazla rastlamak mümkündür ve karanlığı severler. Amerikan hamam böceği ilaçlama sorunlarınız hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

Oryantal Hamam Böceği-Kara fatma

Oryantal hamam böceği halk arasında karafatma olarak bilinen ve en hızlı üreyen hamam böceği türüdür. Yapı olarak oval biçimli, siyah veya çok koyu kahverengidir. Boyları 25-30 mm arasındadır. Erkeklerin kanatları işlevsel iken dişilerin kanatları ise körelmiştir. Ana vatanı Asya olan bu haşere çeşitli yollarla tüm dünyaya yayılmayı başarmışlardır. Erkeklerinin iki kahverengi kanadı vardır. Oryantal hamam böcekleri yuvalarını bodrum, lağımlar ve ev içlerinde kısacası uygun ısıya sahip tüm alanlara yapabilirler. Ömürleri ortalama olarak 6 aydır. Bu haşereler gıda ve sıcağa ihtiyaç duydukları için insanların yaşadığı tüm alanlarda görülürler. Bu haşere gündüzleri zamanın büyük bölümünü yuvalarında geçirir. Karanlığı severler ve bu yüzden geceleri ortaya çıkarlar. İlaçlara karşı oldukça dirençlidirler. Bilinçsizce yapılan amatör mücadelede ilaca karşı bağışıklık sistemlerini geliştirmektedir.

  • Hamam böceği çok çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedirler.
  • Özelikle gıda zehirlenmelerin başlıca nedenlerinin hamam böceği kaynaklı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Bir çok hastalık da taşıyıcı olarak görev alırlar hastalıkların insanlara yayılmasında aktif rol oynarlar.
  • Gıdalar üzerine bıraktıkları kusmuk ve dışkıları maalesef gözle tespit edebilmek nerede ise imkânsızdır.
  • Bu kusmuk ve dışkılar aracılığı ile insanlar üzerinde alerjik reaksiyonlar sıklıkla görülmektedir.
  • Hamam böcekleri, verem, kolera, tifo, Entamoeba coli, histolyrica, Giardia intestinalis kistlerinin insanlara yayılmasında ara konak görevine sahiptirler.
  • Hamam böceğini kontrol altına almak çok güçtür. Bunun sebebi ise çok çabuk üremeleri ve yumurtalarını kapsül içerisinde bırakmalarıdır. Bu haşere ile mücadele edilirken ve hamam böceği ilaçlama yapar iken üç ana yöntem uygulanır.

Bu haşerelerin gizlendikleri alanları kontrol altına alabilmek için evlerimizde duvarlarda bulunan çatlakları ve buna benzer benzeri yerleri kapamak.

Evlerimizde içerisinde çöp ve gıdaları mümkün olduğu ölçüde açıkta bırakmamak.

Hamam böceği kontrolünde en hızlı ve pratik yol  ilaçlama yöntemidir. Kalıcı ve uzun süre etkili olan intesitlerin profesyonel ekipmanlarla birlikte yine profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

Acil ilaçlama hizmeti almak için bilgilerinizi doldurun, hemen yardımcı olalım..

Webonda Interactive Media Beyaz Logo